• تلفن 041-4115
  • ایمیل info@Drtechnic.com

اورلود یخچال چیست؟

  • اورلود یخچال چیست؟

    اورلود یخچال چیست؟

اورلود یخچال چیست؟

اورلود چیست؟

اورلود یا OLP مخفف کلمه(overload Protector) به معنای محافظ اضافه‌بار است که در لوازم الکترونیکی برای جلوگیری از آسیب به آن‌ها و سوختن و خطرات احتمالی پیش‌بینی‌شده است. 

انواع اورلود :

overload به دو صورت حرارتی و مغناطیسی وجود دارد گه بسته به شرایط و لوازم مختلف از انواع آن استفاده می‌شود.

اورلود یخچال چیست؟

اورلود یک محافظ است که در موتور تعبیه شده است و کار آن کنترل جریان اضافی در موتور است اگر جریانی بیش از حد مجاز در کمپرسور جریان بیابد و یا اینکه دمای کمپرسور به دلیل اختلالات ایجاد شده بیش از حد نرمال بالا برود وظیفه اورلود این است که قبل از هر گونه آسیب به سیم پیچ موتور جریان برق را قطع کند و از موتور محافظت کند .

اگر موتور کارکرد صحیحی نداشته باشد یا این که سیم پیچ های آن معیوب شده باشد یا با انسداد در مسیر جریان گاز مواجه شده باشد یا این که ولتاژ پایین آمده باشد و… که باعث افزایش بسیار بالای دمای موتور می شود به دلیل بالا رفتن جریان های دریافتی موتور یا همان تشکیل جریان های اضافی در موتور در این جا اورلود به عنوان محافظ الکتریکی موتور برای جلوگیری از آسیب جدی به موتور ( سوختن موتور ) وارد عمل می شود.

اورولود متشکل از بدنه خاص و پایه های فلزی اتصال برق و تیغه حساس بی متالی و پلاتین های اتصال و سیم فنری از جنس نیکل یا کرم آلمینیوم است، جریان اضافی از اورلود عبور می کند دمای زیاد تولید شده به وسیله فنر کرم نیکل اورلود افزایش یافته و تیغه حساس تحریک شده و طول تیغه افزایش می یابد در این صورت ارتباط کنتاکت ها با هم قطع شده و جراین نول قطع شده و کمپرسور یخچال خاموش می شود پس از گذشت زمانی برای خنک شدن و کاهش یافتن آن مقدار دما در اورلود تیغه حساس دوباره حجمش کاهش می یابد و بدین وسیله کنتاکت ها دوباره ارتباط پیدا می کنند و کمپرسور شروع به کار می کند و هم چنین اگر مشکل جریان اضافی و دمای بالا پس از این عملیات ادامه داشت دوباره اورلود برای محافظت از کمپرسور و موتور یخچال اقدامات لازم را انجام می دهد. در درجه حرارت 105 سلسیوس اولود کمپرسور را خاموش می کند و در دمای 61 درجه سلسیوس دوباره کمپرسور یخچال را به راه می اندازد . معمولا کارکرد اورلود برای محافظت یک تا دو دقیقه به طول می انجامد و پس از آن کمپرسور روشن می شود .

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of