• تلفن 041-4115
  • ایمیل info@Drtechnic.com

همه چیز در مورد سیستم گرمایش از کف

سيستم گرمايش از كف متشكل از لوله‌هايی است كه سرتاسر كف اتاق را پوشش مي‌دهد و به وسيله گردش آب گرم درون اين شبكه لوله‌ها، حرارت به طور يكنواخت توزيع مي‌شود. اين لوله‌ها تلفيقي از فلز و پليمر هستند و برای پر کردن فضاي بين آنها هم از يك نوع چسب مخصوص استفاده مي‌شود که اصطلاحا به آنها لوله های پنج لایه می گویند.

آب گرم ورودی به این لوله ها در دمای حدود 45 تا 50 درجه سانتی گراد از طریق موتورخانه، پکیج یا پنلهای خورشیدی تامین می شود و حداکثر دمایی که در کف ایجاد می کنند 29 درجه سانتی گراد است

 در روش‌هاي گرمايشي ديگر تا 70 درصد گرما نزديك سقف جمع مي‌شود و در نزديك كف، دما پايين‌تر است؛ اما همه ما زماني احساس بهتري داريم كه پاهاي ما گرم باشد و هواي بالاي اتاق متعادل تر باشد؛ پس گرما بايد جايي توليد شود كه نياز بيشتري به آن است، يعني در كف اتاق.

اين سيستم گرمايشي براي انواع پوشش كف از جمله سنگ، سراميك، پاركت و موكت مناسب است. آرايش لوله‌ها، فاصله آنها از هم و همچنين دماي آب ورودي از پارامترهاي مهم و تاثيرگذار در راندمان اين سيستم هستند. لوله‌های پنج لایه ماه پایپ از قطر 16 تا 32 ميليمتر بسیار مناسب برای استفاده در سیستم گرمایش از کف می باشد و نسبت به گرماي مورد نياز در هر مكان و با توجه به مساحت آن از لوله‌های ماه پایپ با قطر مورد نظر استفاده مي‌شود.

 

جایگاه  و تاریخچه سیستم گرمایش کفی

برخلاف آنچه که ممکن است تصور شود، بزرگترین بازار گرمایش کفی جهان متعلق به کشور کره است.

دلیل اصلی این امر روش گرمایشی سنتی کره ای هاست. این روش موسوم به ONDOL که به معنای سنگ گرم است، از 500 سال قبل از میلاد در این کشور استفاده می شد و در آن حرارت تولید شده به سنگ

 های کف اتاق ها منتقل و حرارت سنگ ها فضای اتاق را گرم می کرد. با گذشت سال ها این روش گرمایش سنتی به سیستم گرمایش کفی، که کره ای ها آن را کف لوله می نامند تبدیل شده است. امروزه 95 درصد خانه های کشور کره به گرمایش کفی مجهز هستند. قدیمی ترین سیستم گرمایش کفی متعلق به 1200 سال قبل از میلاد می باشد که در قصری در آناتولی کشف شد. بعدها در 800 سال قبل از میلاد رومی ها از این سیستم به دلیل راحتی و آسایش آن به عنوان یک سیستم مدرن استفاده می کردند. به مرور زمان استفاده از این سیستم جهت گرمایش ساختمان ها به فراموشی سپرده شد، تا اینکه با عرضه تکنولوژی های جدید، مجدداً به صورت فراگیر در دهه های آخر قرن بیستم مطرح گردید. هم اکنون سیستم گرمایش کفی در نیمی از خانه های جدید اروپا استفاده می شود. بعد از کره، آلمان بیشترین میزان استفاده از سیستم گرمایش کفی را دارد و رتبه سوم متعلق به کشور ژاپن است.

 

  • فواید استفاده از سیستم گرمایش از کف

۱) آسایش و آرامش در بالاترین حد ممکن : درجه حرارت ثابت و دائمی درکلیه طول زمستان در نزدیکی کف ساختمان و در محلی که شما قرار دارید وجود خواهد داشت . این حالت بسیار دلپذیری است که محیط اطراف پا گرم بوده و هوای مورد تنفس گرمای زیادی نداشته باشد. پروفیل دمایی سیستم گرمایش کفی به پروفیل ایده آل بسیار نزدیک است، گرما به آرامی از کف به سمت سقف منتشر می شود، پای گرم و سر خنک، به سلامت کمک می کند.

 

۲) ثابت بودن حرارت : بعلت جرم بسیار پوشش کف ساختمان در صورت هر گونه قطع برق و یا عوامل دیگر که باعث توقف حرارت دهی مرکزی باشد ، مدت زمان سرد شدن آپارتمان بسیار طولانی تر از سایر روشها می باشد . در این سیستم ابتدا مدت زمانی طول می کشد تا کف زمین به درجه حرارت مطلوب برسد ، ولی پس از گرم شدن این حرارت به صورت باثبات تری در طول مدت زمستان مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

 

۳) سبکی وزن ساختمان ، افزایش ارتفاع اتاقها : بعلت استفاده از یکنوع لوله با سایز پائین و همچنین حذف عبور لوله های تاسیساتی از روی یکدیگر ( که عموما باعث بالا آمدن کف واحدها و پر کردن کف در زمان ساخت می شود ) ضخامت پوشش به مقدار زیادی کاهش می یابد. این امر ضمن کم کردن وزن ساختمان ( و در نتیجه استقامت بیشتر آن ) موجب افزایش ارتفاع سقف واحدها نیز می گردد.

 

۴) صرفه جویی در مصرف سوخت : بعلت تماس مستقیم افراد با منبع گرمایش درجه حرارت اتاق در درجات پائین تری تنظیم می گردد. این امر موجب صرفه جویی ۲۵ الی ۴۰ درصد در مصرف سوخت خواهد شد .

۵) آزادی عمل در دکوراسیون داخل منزل : بعلت قرار گرفتن این سیستم در داخل کف زمین اثاثیه را میتوان در هر گوشه از ساختمان قرار داد . این امر بخصوص در واحدهای کوچکتر و اتاق خوابهای بافضای محدود ، ملموس تر خواهدبود .

۶) هوای پاکیزه تر و خشک نشدن هوا : در سیستم رادیاتوری ، عموما هوای اتاق خشک می شود . در بسیاری از موارد با قرار دادن کتری آب به روی رادیاتور سعی در افزایش رطوبت اتاق می شود . این مشکل در سیستم گرمایش کفی نمودی نخواهد داشت .

۷) تمیزی دیوارها و اثاثیه منزل : بعلت سیکل گردش هوای داغ در زمان استفاده از رادیاتور عموما دیوارهای بالای رادیاتور بمرور زمان سیاه شده و دوده را بخود جذب می نماید . در سیستم گرمایش کفی ویرسبو این مشکل برطرف شده و دیوارها وسایر لوازم در طول زمان سیاه نخواهد شد .

۸) افزایش ارزش منزل : استفاده از سیستم گرمایش کفی ویرسبو موجب افزایش ارزش منازل می شود اگر چه نصب این سیستم از لحاظ هزینه تفاوت چندانی باسیستم حرارت بتوسط رادیاتورهای مرغوب ندارد ، ارزش افزوده آن برای ساختمان بسیار بیشتر خواهد بود .

۹) استفاده از منابع حرارتی مختلف : سیستم گرمایش کفی ویرسبو می تواند از منابع مختلفی برای تامین گرمایش استفاده کند . موتور خانه ، پکیچ و حتی حرارت خورشیدی می توانند در این سیستم مورد استفاده قرار گیرند

۱۰) خشک تر باقی ماندن زمینهای مرطوب و یا خیس : در صورت نصب سیستم گرمایش کفی ویرسبو در محلهای مانند آشپزخانه ، سرویسهای بهداشتی و زیر زمین ، در صورت خیس شدن کف این محلها بعلت شستشو بسرعت خشک خواهد شد .

دیدگاه بگذارید

2 Comments on "همه چیز در مورد سیستم گرمایش از کف"

avatar
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Taha
Guest

مطالبتون خیلی مفید و قابل استفاده است👌👌👌

احمد
Guest

بابت مطالب کاربردی و آموزنده بسیار سپاس گزارم